Balay

 


oficjalna strona: www.magbalay.com
Verita Nostra

Balay

to urodzona na Podhalu wokalistka, kompozytorka, performerka, autorka tekstów i projektantka. Śpiewa, pisze teksty, gra na fortepianie, a także projektuje stroje sceniczne.

W 2016 roku zadebiutowała na polskiej scenie muzycznej autorskim albumem zatytułowanym No borders, który dał początek stałej współpracy Balay z polskimi i zagranicznymi artystami. Płyta została zrealizowana aż w trzech krajach; Polsce, Norwegii (University of Stavanger), oraz Kanadzie (The Banff Centre). Artystka w swojej twórczości łączy synth-pop z elementami art rocka, muzyki etnicznej i celtyckiej ze sztuką wizualną i elementami tańca. Jej charakterystyczna uroda, kostiumy inspirowane fantastyką, steampunkiem, strojami historycznymi oraz rozpoznawalny wokal, momentalnie wciąga słuchaczy w swój wielobarwny świat dźwięków.

Swoją muzyczną twórczość Balay silnie łączy z naturą - tą demoniczną, fantastyczną, pełną tajemnic i różnorodności. Szuka inspiracji w utworach literackich, filmowych, kulturach etnicznych, muzyce folkowej, szczególnie tej związanej z górami. Tworzone przez nią utwory charakteryzują się zdecydowanym elektronicznym brzmieniem, nad którymi góruje oniryczny, ale wyrazisty wokal oraz charakterystyczne warstwy chóralne.

Jak widać sama muzyka dla Balay, to za mało... Artystka praktykę łączy z teorią badając duchowe i kulturowe aspekty muzyki i edukacji muzycznej, którym poświęca swoją pracę doktorską, występuje na konferencjach naukowych, publikuje artykuły w czasopismach oraz pracuje nad monografią poświęconą legendarnemu polskiemu twórcy muzyki i teatru Bogusławowi Schaefferowi. Prowadzi badania wśród artystów związanych z nurtem neoszamanizmu w Stanach Zjednoczonych. Przestrzeń artystyczna Balay rozwija się niezmiernie dynamicznie i należy sądzić, że przygotowywany właśnie [wraz z Michałem Wierbą] album Sea&Fire będzie muzycznym fajerwerkiem.

Michał Wierba (znany również jako Mike Verba), to polski wirtuoz fortepianu, kompozytor i producent, doktor instrumentalistyki oraz laureat ponad 20 najważniejszych polskich i europejskich festiwali muzycznych. Ma na swoim koncie ponad 600 zagranych koncertów, 20 nagranych albumów oraz współpracę z najważniejszymi muzykami polskiej i światowej sceny muzycznej. Prekursor wykorzystania w Polsce ROLI Seaboard, nowoczesnego instrumentu elektronicznego, który właśnie podbija świat muzyki! Ceniony za wirtuozerię i sceniczną charyzmę, z łatwością zdobywa publiczność pozytywną energią, pasją do muzyki i charakterystycznym wizerunkiem.

Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, laureat wszystkich znaczących festiwali w Polsce, zaistniał na głównych scenach w Europie. Działając międzynarodowo od ponad 10 lat (m.in. Polska, Holandia, Szkocja, Anglia, USA, Hiszpania, Ukraina) artysta współpracował z czołowymi postaciami świata jazzu, world music i muzyki rozrywkowej, m. in. Dante Luciani, Marek Bałata, Marek Piekarczyk, Piotr Baron, Maciej Sikała, Flavio LiVigni, Francesco Angiuli, Przemysław Strączek, Zbigniew Wodecki, Wojciech Myrczek - obecnie współpracuje aktywnie z Balay - koncertuje i nagrywa nowy album Artystki.

Sea&Fire. Two worlds.

Balay wraz z Michałem Wierbą, stworzyła multimedialny projekt Sea&Fire. Two worlds. Projekt ten poświęcony jest idei współistnienia natury i technologii, w obliczu wyzwań, przed jakimi stoi współczesny świat i zdominowana przez człowieka natura. Projekt podejmuje istotne problemy o znaczeniu ekologicznym - ukazany jako multimedialny performance Sea&Fire łączy w sobie visual art z synth-popowym muzycznym show. Jest to spotkanie dwóch światów - natury i współczesnych technologii, sceniczne show będące jednocześnie opowieścią o powstaniu i zniszczeniu - apokalipsie i synergii dwóch przestrzeni, w których żyjemy jako ludzie, a z którymi musimy się zmierzyć, by powstało coś nowego, większego.

Artyści posługując się nowymi technologiami, wykorzystując brzmienie nowoczesnych instrumentów oraz organiczność świata natury, tworzą wielowymiarowe, zaangażowane widowisko audiowizualne, w którym technologia i moc przyrody spotykają się we wspólnej przestrzeni scenicznej i dźwiękowej. Sea & Fire: Two worlds to jeszcze jeden głos w obronie naszej planety, podczas którego możemy poddać się refleksji w rytmie pulsujących, industrialnych utworów.