Magdalena Lechowska

wokalistka


oficjalna strona: magdalenalechowska.pl
Verita Nostra

Śpiewa flamenco, bolero, tango, ranczerę, cumbię i wiele innych. Łączy gatunki, kulturę śpiewu i… temperament kultur! Nie boi się eksperymentować z klasyką, potrafi wiernie oddać niepowtarzalny, andaluzyjski nastrój śpiewu. Doskonałe świadectwo wpływu Ameryki Południowej – jedyny tak barwny i różnorodny damski wokal w kraju!

Magdalena Lechowska urodziła się w Krakowie, a dorastała w Kolumbii, gdzie nie tylko miała okazję od najmłodszych lat chłonąć barwną i temperamentną kulturę iberoamerykańską, lecz także zaczerpnąć wielu wpływów tradycyjnego śpiewu, które trwale ukształtowały jej talent i ukierunkowania artystyczne. Nauki śpiewu flamenco pobierała w Granadzie, w Szkole Carmen de Las Cuevas, a w Niemczech - u wybitnej cygańskiej pieśniarki Carmen Fernandez. W Polsce doskonaliła swój warsztat u José Antonio Santiago "El Cafelete". Brała udział w wielu warsztatach śpiewu m.in. z José Parrondo oraz Irene Alvarez. Była główną wokalistką zespołu flamenco Aire Andaluz. Już wówczas jej wyczucie i charyzma w śpiewie flamenco, zostały wielokrotnie uznane przez hiszpańskich nauczycieli oraz zagraniczną publiczność.
Ponadto jej twórczości towarzyszy niespotykana w kraju misja - od niemal dekady tango: muzyka i taniec są częścią listy światowego niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO – podczas gdy polski wkład w rozwój tego gatunku zostaje niedoceniony. Artystcznym celem Magdaleny jest popularyzacja polskich tang w prawdziwej kolebce tanga – na scenach Argentyny.

W 2015 roku ukazała się jej debiutancka płyta zatytułowana Raices (https://bit.ly/2HI6spl) – pierwszy i jedyny w Polsce krążek, który łączy tak różnorodne style muzyczne, jak tango argentyńskie, meksykańską ranczerę, kolumbijską cumbię, kubańskie bolero czy flamenco. W repertuarze znajdują się także autorskie propozycje aranżacji znanych utworów Marka Grechuty – tu zaśpiewanych po hiszpańsku w rytmie flamenco (odsłuchaj: https://bit.ly/2Mj5GCx). Łączenie hiszpańskiego temperamentu z polską klasyką gatunku zostało pozytywnie ocenione zarówno przez słuchaczy, jak i krytykę (zachęcamy do odsłuchania wywiadu na antenie radiowej Jedynki https://bit.ly/2MrF0Qj oraz występu w programie TVP Polonia https://bit.ly/2sUpwMe).

Wraz z zespołem doświadczonych muzyków i aranżerów, wprowadziła na scenę kilka autorskich projektów poświęconych głównym nurtom swoich muzycznych zainteresowań. Raices: Muzyczna podróż po Hiszpanii i Ameryce Łacińskiej - jako kontynuacja programu płytowego – to projekt pełny rdzennych rytmów Hiszpanii, wzbogacony o romantyczne melodie kubańskie i tętniące brzmienia Meksyku. Raices to prawidziwa podróż – ukazująca pełną paletę charakterystycznych – i tak lubianych! – stylów muzycznych, rzadko spotykanych na rodzimej scenie rozrywkowej.

Tango Polaco (https://bit.ly/2Mnh2Wn) to propozycja odświeżenia interpretacji najwybitniejszych utworów polskiego tanga, tu wykonanych jazzowo, gdzie poza elementami tradycyjnego brzmienia tanga, pojawia się również elektronika. Wyjątkowość projektu leży w jego uniwersalności – dzięki połączeniu tradycji dwóch kultur, nie tylko polskie tanga zyskują nowe tempo i brzmienie, lecz także nowy wymiar dla innej niż dotąd publiczności – utwory w projekcie zostały w całości przetłumaczone na hiszpański.

Dzięki rozwijaniu tak ukierunkowanych zainteresowań muzycznych, Magdalena rozpoczęła również współprace projektowe i w towarzystwie innych artystów stworzyła kolejny projekt serii Wieczorów z Tangiem – polskim i argentyńskim – akordeonistą Wiesławem Ochwatem i skrzypkiem Stanisławem Słowińskim. Doskonale zbudowana atmosfera muzyczna, pełna rozbudowanych linii, dźwięków i temperamentnego śpiewu pozwala publiczności dać się porwać wielkim emocjom. Koncerty projektu cieszą się dużym zainteresowaniem – artyści występowali na scenie Teatru Wielkiego w Warszawie, Filharmonii Opolskiej, w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie, podczas licznych festiwali – m.in. 100 Tanga w Polsce, Ethno Jazz Festival, Magia Tanga i innych.

Wszechstronność muzyczna, niespotykana głębia charakteru w wokalu i – wiernie oddająca temperament muzyczny – osobowość czynią Magdalenę Lechowską fenomenem zagranicznej muzyki rozrywkowej na polskim rynku. W swojej ofercie koncertowej proponuje publiczności również programy Cumbii Kolumbijskiej – z udziałem zespołu bębniarzy pod kierownictwem kolumbijskiego muzyka Edilsona Sancheza, wielkiego orędownika latynoskich standardów rozrywkowych; Oraz Poema Flamenco, w którym występuje razem z tancerką i założycielką krakowskiej szkoły tańca flamenco La Pasión – Kają Będkowską Klar (regularnie występuje na scenie Teatru Starego w Krakowie, gościninnie w teledysku zespołu Brathanki oraz na koncertach zespołów Viva Flamenco, Que Passa i Art Color Ballet).
Na szczególną uwagę zasługują również tłumaczone przez Magdalenę i zaśpiewane po hiszpańsku utwory Marka Grechuty, przearanżowane na tango - dodatkowo w 2011 została laureatką konkursu na interpretacje piosenek Grechuty. Tworzy również jedyną w Polsce formację, wykonującą znane i uwielbiane przeboje Gipsy Kings. Jest jedyną polską wokalistą regularnie zapraszaną do uczestnictwa w trasach koncertowych argentyńskich zespołów tangowych - od dwóch lat współpracuje z zespołem SanLuisTango, nominowaną do wielu prestiżowych nagród, m.in. wyróżnienia Międzynarodowego Festiwalu Tanga, Fair Daract, San Luis, Argentyna, Krajowego Festiwalu Muzyki Popularnej Baradero Argentyna, Narodowy Festiwal Cordoba, Argentyn oraz Fox Music Awards w kategorii najlepsza inspiracja/ fuzja folkowa. Od roku 2018 Magdalena współpracuje również z formacją Sexteto Andiamo.

Słuchaczom i odbiorcom proponuje również koncerty tematyczne, skupione na muzyce i repertuarze twórczości danego kraju Ameryki Łacińskiej, m.in. Wieczór Kubański (najbardziej znane utwory z egzotycznej Kuby pochodzące z krążka Buena Vista Social Club - Chan, chan, Ay candela, Veninteanos, El carretero oraz wszystkim znane przeboje takie jak Guantanamera czy La vida es un carnaval), Wieczór Kolumbijski (cumbia, rytmiczne brzmienia tradycyjnej muzyki afrokolumbijskiej, połączone z bębnami i tańcem), Wieczór Meksykański (Besame Mucho, Cielito Lindo, Mexico lindo, Desperados y La bamba).

Jeśli od programów artystycznych oczekujecie nie tylko niespotykanych brzmień i prawdziwego egzotycznego zacięcia, lecz także autentycznego temperamentu i gorącej atmosfery – jesteśmy pewni, że każda propozycja koncertowa Magdaleny Lechowskiej będzie doskonałym wyborem, zarówno na kameralne wydarzenia okolicznościowe, jak i tematyczne występy, festiwale. Zapraszamy do kontaktu!