Aleksander Wilgos

gitara klasyczna


Verita Nostra

Laureat wielu nagród w konkursach gitarowych, m.in. I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Sinai czy I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Gitarowym im. Cz. Droździewicza w Krynicy-Zdrój. Autor licznych transkrypcji dzieł wybitnych kompozytorów. Zajmując się sztuką transkrypcji uzyskał stopień naukowy doktora na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.


Koncertuje solo – na gitarze klasycznej i romantycznej, w zespołach kameralnych oraz jako solista z orkiestrą. Stale współpracuje ze skrzypkiem Michałem Buczkowskim orazz gitarzystami Andrzejem Olewińskim i Leszkiem Potasińskim. Występował też m.in. z Jadwigą Rappé i z Andrzejem Bauerem.

Ważnym momentem w jego edukacji muzycznej były studia w Konserwatorium Muzycznym w Maastricht (2008-2010) u prof. Carlo Marchione, który zaraził go pasją do tworzenia transkrypcji. Od tego czasu przełożył wiele utworów fortepianowych, klawesynowych czy skrzypcowych na gitarę, poszerzając w ten sposób swój repertuar, a kilkanaście transkrypcji stało się podstawą jego pracy doktorskiej. Wcześniej jego nauczycielami byli: Mirosław Rogalski (Szkoła Muzyczna im. T. Bairdaw Grodzisku Mazowieckim), Krzysztof Celiński (Liceum Muzyczne im. K. Szymanowskiego w Warszawie) oraz Ryszard Bałauszko (Akademia Muzyczna im. F. Chopina w Warszawie).
Lekcji udzielali mu również wybitni muzycy: William Carter, Marcin Dylla, Paolo Pandolfo czy Simon Standage. Otrzymał też stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz stypendium „Młoda Polska”. Aleksander Wilgos jest też nauczycielem gry na gitarze. Od kilku lat pracuje jako asystent prof. Marcina Zalewskiego w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Aleksander Wilgos jest autorem transkrypcji zawartych na debiutanckim albumie Opus 1, nagranym w duecie ze skrzypkiem Michałem Buczkowskim. Album to zbiór transkrypcji znanych i docenianych utworów w dorobku kultury światowej, m.in. E.Granadosa, B.Bartoka, M.Pujola, w repertuarze nie zabrakło również polskiego kompozytora K. Szymanowskiego. Kluczem doboru kompozycji jest muzyka ludowa właściwa krajom pochodzenia wybranych kompozytorów, która przy tak dobranym instrumentarium (gitara klasyczna i skrzypce) pozwala na odkrycie zupełnie nowej dynamiki brzmień. Patronat medialny nad płytą objęły: TVP Kultura oraz Polskie Radio RDC.