Duet Jazzowy - Bogdan Hołownia / Wojciech Pulcyn

pianista / kontrabasista


Verita Nostra

Duet Jazzowy który tworzą Bogdan Hołownia i Wojciech Pulcyn to wybitna formacja muzyczna, ceniona za ogromny talent, charyzmę oraz doświadczenie zdobywane od lat na całym świecie. Dzięki swoim osobowościom muzycznym są niemal najbardziej rozpoznawalnymi polskimi muzykami na rynku zagranicznym. Minimalistyczne instrumentarium pozwala na uwypuklenie harmonii i piękna połączenia fortepianu, kontrabasu z kameralnymi aranżacjami.

Projekt Wars - Songbook to koncert, na który składają się utwory wybitnego polskiego kompozytora Henryka Warsa, w ich świeżych interpretacjach jazzowych. Celem twórców jest przypomnienie dzisiejszym odbiorcom muzyki XX-lecia międzywojennego, tak cennego okresu polskiej kultury i sztuki. Koncert Wars – Songbook trafia do każdego - od konesera jazzu, po rozpoczynających swoją podróż z tym gatunkiem muzyki. To bardzo wysublimowany repertuar, pełny jednocześnie klasy i wariacji w zakresie interpretacji.

Obecnie wspólnie rozwijamy wyjątkowy projekt Bach na jazzowo, z którym Duet wystąpił na zeszłorocznej edycji organizowanego przez agencję festiwalu Głosy o zmroku II i serii koncertów, m.in. w warszawskim klubie Harenda. Kompozycje Bacha to niesłychane wyzwanie dla proponowanego przez Bogdana Hołownię i Wojciecha Pulcyna instrumentarium - tym samym koncert staje się prawdziwą ucztą dźwięków dla słuchaczy i kolejnym dowodem na nietuzinkowość talentów i umiejętności artystów. Wkrótce ruszają studyjne nagrania albumu.

Bogdan Hołownia
To jeden z najwrażliwszych polskich pianistów jazzowych, nazywany romantykiem fortepianu. Gra oszczędnie, ważąc każdy dźwięk, udowadniając tym samym, że cicho to znaczy pięknie. Ceni sobie sferę rytmiczną, melodyczną i swingowanie. Równie ważna jest dla niego improwizacja jako element spontanicznej kreatywności. Jego mistrzami fortepianu są Bill Evans, Wynton Kelly, Kenny Barron. Początki jazzowych fascynacji wiążą się z warsztatami jazzowymi w Chodzieży, oraz kwartetem prowadzonym przez Jana Ptaszyna Wróblewskiego. W latach 1990-1993 studiował w Berklee College of Music w Bostonie (USA) u profesora Ray‘a Santisiego i Grega Hopkinsa. W USA Bogdan współpracował z Davem Clarkiem, Skippem Haddenem, George Zoncem, Larrym Kohutem, Jeffem Stitelym, Bronkiem Suchankiem, Grażyną Auguścik, Jerzym Głodem, Michałem Urbaniakiem i Urszulą Dudziak. Odbył też trasy koncertowe z Big Bandem Artie Showa. Po powrocie do kraju współpracował z Lorą Szafran, Ewą Bem, Kazimierzem Jonkiszem, Anną Marią Jopek, Adamem Kawończykiem, Januszem Muniakiem, Jorgosem Skoliasem, Tomaszem Szukalskim. W marcu 2001 otrzymał nagrodę Fryderyka w kategorii Jazzowy Album Roku za solową płytę Don’t Ask Why - piano solo. Został również laureatem Grand Prix Jazz Melomani za 2002 rok w kategorii artysta roku. Od kilkunastu lat wydaje płyty we własnym zakresie pod firmą HoBo Records. W Polsce od lat gra w trio pod nazwą L.A. Trio (Los Angeles Trio) w składzie - Bogdan Holownia - Fortepian, Andrzej Bruner Gulczyński - Kontrabas, Józef Eliasz – Perkusja.

Wojciech Pulcyn
Kontrabasista, absolwent Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina na wydziale jazzowym, oraz Policealnego Studium Jazzu im. Henryka Majewskiego w Warszawie, w klasie prof. Zbigniewa Wegehaupta. W 1995 z zespołem Joint Venture (M. Tokaj, Ł. Żyta, M. Gawdzis) zdobył I nagrodę, wyróżnienie indywidualne, oraz wyróżnienie za kompozycję na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Jazzowych Jazz Juniors w Krakowie. Z tym samym zespołem w 1997 roku zdobył I nagrodę na Konkursie Standardów Jazzowych w Siedlcach, oraz wyróżnienie na konkursie Zespołów Jazzowych w Hoeilaart (Belgia). W 1998 z Triem Marcina Maseckiego zdobył I nagrodę na Konkursie Standardów Jazzowych w Siedlcach, trzecie miejsce na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Jazzowych Jazz Juniors w Krakowie, oraz otrzymał wyróżnienie na Konkursie Zespołów Jazzowych Sarteano (Włochy). W 1999 z własnym zespołem New Orchestra zdobył III miejsce na Konkursie Zespołów Jazzowych Jazz Juniors w Krakowie. Skomponował muzykę do spektakli: Transatlantyk Witolda Gombrowicza w wykonaniu Teatru Montownia, oraz Krzywa wieża Nadieżdy Ptushkiny w reżyserii Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej (Teatr na Woli). Był współautorem opracowania muzycznego do przedstawienia Magdaleny Warzechy Halo?Kabaret?. Jako muzyk brał udział w spektaklach w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego Nowe Bloomusalem J. Joyce’a, Wesele S.Wyspiańskiego (Teatr Narodowy w Warszawie). Współpracował m. in. z Piotrem Baronem, Ewą Bem, R. Borowskim, Imerem Demirerem, Kevinem Mahoganym, Wojtkiem Karolakiem, Pawłem Kaczmarczykiem Audiofeling Band, z zespołem Kapela ze wsi Warszawa, Erykiem Kulmem-”Quintessence”, Sławomirem Kulpowiczem, Robertem Majewskim, Januszem Muniakiem, Kevinem Mahoganym, Maciejem Sikałą, Mateuszem Smoczyńskim, Januszem Skowronem, Wojtkiem Staroniewiczem, Jarkiem Śmietaną, Michałem Urbaniakiem, Bobby Watsonem, J.”Ptaszynem” Wróblewskim, Izą Zając, Monty Watersem. Obecnie współpracuje z zespołem Kazimierza Jonkisza - Energy, Rafał Sarnecki Quartet, Piotr ‘Bocian’ Cieślikowski Trio, Mariuszem Lubomskim, Weronika Grozdew i kapela do Szymanowskiego, Kuba Stankiewicz Quartet, Danielem Kramerem, Olga Boczar, Grażyną Auguścik, Bogdanem Hołownia, Jarkiem Wistem w projekcie Swinging with Sinatra.


Repertuar muzyków jest niezwykle szeroki i obejmuje prawie wszystkie style jazzowe. W ramach współpracy przy koncertach, wydarzeniach, eventach chętnie dobierzemy określony charakter utworów. Serdecznie zapraszamy Państwa do kontaktu i współpracy.