Marcin Król

skrzypek


Verita Nostra

Marcin Król jest laureatem konkursów im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi, im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie oraz im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku. Ponadto jest stypendystą Jana Kantego Pawluśkiewicza. Wystąpił w wielu krajach Europy (w Filharmonii Berlińskiej wykonał Kwintet fortepianowy Juliusza Zarębskiego), w USA oraz Korei Południowej.

Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 7 lat, pod opieką prof. Macieja Chowańca. Z wynikiem celującym ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie prof. Teresy Głąbówny. W swoim dorobku ma także studia podyplomowe w Akademii Muzycznej w Kolonii w klasie prof. Michaela Vaimana.

Swoje umiejętności jako solista i kameralista szkolił na licznych kursach mistrzowskich i konsultacjach prowadzonych m.in. przez: Marka Mosia, Wandę Wiłkomirską, Wiesława Kwaśnego, Daniela Stabrawę, Krzysztofa Węgrzyna, Magdalenę Szczepanowską, Vladimira Spivakova oraz Kwartet Śląski.

Współpracował z orkiestrami Sinfonietta Cracovia, Sinfonieorchester Aachen, Limburg Symphonie Orkest, Liege Philharmonic Orchestra. Jako koncertmistrz współpracował z orkiestrą Teatru Muzycznego w Lublinie, Wildwood Opera Festival Orchestra w Little Rock (USA) oraz na festiwalu operowym Schloss Zwingenberg w Heidelbergu. Obecnie jest członkiem Radomskiej Orkiestry Kameralnej.

W ostatnim czasie, wystąpił m.in. na V międzynarodowym festiwalu Muzyczna Wiosna na Politechnice Łódzkiej oraz na festiwalu Europa - Mała Ojczyzna Braci Wieniawskich, w cyklu koncertów organizowanych przez Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego oraz Radio Lublin, a także na festiwalu Summer Music Festival w Wieliczce.

Dla wydawnictwa DUX, jako jeden z muzyków, nagrał kwartet na czworo skrzypiec Grażyny Bacewicz.

Dodatkowo interesuje się kulturą żydowską, czego dowodem jest jego autorski projekt Melodie Hebrajskie, wystawiany najczęściej w Kazimierzu Dolnym oraz Lublinie. W 2014 roku wystąpił na cieszącym się dużym zainteresowaniem Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi.

Marcin z powodzeniem występuje także w repertuarze klasycznym prezentując dzieła mistrzów. Z akompaniamentem fortepianu wykonuje m.in. sonaty, koncerty czy polonezy i fantazje W.A. Mozarta, J. Brahmsa, F. Schuberta, K. Szymanowskiego, H. Wieniawskiego. Wraz z orkiestrą kameralną koncertuje z programem Cztery Pory Roku A. Vivaldiego, a także koncertem skrzypcowym J.S. Bacha. Na zaproszenie filharmonii lub orkiestr symfonicznych, wykonuje także najpiękniejsze koncerty smyczkowe. Marcin Król nie ogranicza swoich występów jedynie do muzyki, tworząc piękne widowiska. W programie Muzyka i poezja przeplata kompozycje muzyczne pięknymi utworami poetyckimi zachęcając słuchaczy do refleksji i prawdziwego spotkania ze sztuką.


Serdecznie zapraszamy Państwa do współpracy z Marcinem Królem, gwarantujemy niezapomnianą ucztę muzyczną!